Binicilik


Binicilik

Çocuklar için binicilik

Zevkli olduğu kadar riskli bir spor dalı da olan binicilik; doğru eğitim, yeterli bilgi ve dikkat ile çok keyifli bir hobiye dönüşebilir.

Birçok kişi en az bir kez hayatında ata binmeyi düşlemiştir. Çocuklar için de son derece yararlı olan bu hobi, küçük yaşlarda başlanan iyi bir eğitim ve disiplin ile istenirse profesyonel bir uğraşa dönüşebilir. Çocukların ata binmeyi öğrenmelerinin en iyi yolu, genellikle boylarına uygun, yere sağlam basan midillilere binmektir.

Günümüzde sayıları gittikçe artan merkezler sayesinde çocuklar hem güzel bir spor ile ilgileniyor hem de sevimli dostlar ediniyorlar. Gelin ilk önce binicilik sporunun faydalarına kısaca bir göz atalım.

Binicilik sporu;

  • Çocuklara hayvan ve doğa sevgisi kazandırır.
  • Çocuklar biniciliğin yanı sıra at bakımı konusunda da bilgi edinir.
  • Çocukların kaslarını bilinçli bir şekilde kullanmalarını sağlar.
  • Çocukların fiziksel dayanıklılık ve koordinasyon becerilerini artırır.
  • Sosyalleşmeyi ve çocuklar arasında dostlukların oluşmasını sağlar.
  • Çocukların sorumluluk, paylaşma ve rekabet gibi duygularını geliştirir.

Binicilik sporu yaparken nasıl giyinmeli?
Bu spora yeni başlayacak öğrencilerin pantolon (tayt) ve kapalı ayakkabı giymeleri gerekir. Baş koruyucu (tok), çoğunlukla kulüpler tarafından verilir. Bu sporu düzenli olarak yapıyorsanız; tok, binici pantolonu, binici çizmesi, vücut koruyucu, eldiven gerekli binicilik kıyafetlerinin alınmasında fayda vardır.

Binicilik sporunun tarihçesine bakalım
Ata ilk binen kavim Türklerdir ve atlar ilk kez Türkler tarafından ehlileştirilmiştir. Binicilik sporunun ilk izlerine, tarihte ilk Türk devleti olarak bilinen ve Çin’de yaşamış olan Chou ‘Çu’ sülalesinin hâkimiyeti döneminde rastlanmaktadır. Binicilik tarihine damgasını vuranlar, belki de savaşlarda önemli rol oynayan, süvari de denen atlı askerlerdir. İlk süvari birliklerini MÖ 2600′de Çinlilerin kurdukları bilinmektedir. Çinliler ata binmeyi MÖ 3. yüzyılda eski Türk milletlerinden olan Hunlardan öğrenmişlerdir. Günümüzde askeri amaçlı binicilik gerilerken, spor amaçlı binicilik önem kazanmıştır.

Binicilik biçimleri
Binicilikte başlıca iki biçim vardır: İngiliz biniciliği ve Batı biniciliği. İngiliz biniciliği spor amacıyla yapılan biniciliktir. Batı biniciliği ise Amerika kıtalarında kovboy denen sığır çobanlarına özgü biniciliktir. Kovboylar, uzun üzengili ağır eyerler kullanır ve bacakları düz duracak biçimde ata binerler. İngiliz biniciliği ise binicinin güvenliğini, binicinin atı denetimini ve atın rahatlığını dikkate alan bir anlayışa dayanır.

 

  •